Motywacja

Czas czytania: < 1 minuta

Nie wiem jak z Twoją motywacją, ale z moją bywa różnie. Od jakiegoś czasu próbuję zrozumieć dlaczego i choć nie znam jeszcze pełnej odpowiedzi (ciekawe czy to jest w ogóle możliwe?), to wiem już na pewno, że można nad nią skutecznie pracować.

Tak – pracować. Przez jakiś czas nie lubiłam myśleć o wysiłku, który należy włożyć w rozwijanie konkretnych umiejętności i kompetencji, ale dzisiaj patrzę na to nieco inaczej. 

Każdy, nawet najdrobniejszy sukces na tej drodze udowadnia mi, że ta codzienna praca nad sobą to nie reżim, ale wolność. Pewnie już zauważyłaś, że cenię sobie wolność (ale niech Cię to nie zwiedzie – wolność w decydowaniu często sprawia, że jesteśmy mniej szczęśliwi niż byśmy mogli, ale to temat na inną pogawędkę). Praca nad sobą, nad pewnym rytmem daje mi spokój – brak wewnętrznej gorączki. To dla mnie jeden z wymiarów wolności.

Wracając jednak do motywacji (tak, dygresje też lubię)… Na kształtowanie motywacji wpływa zapewne wiele czynników, ale Charles Duhigg wskazuje na dwa:

1. Wewnętrzne poczucie kontroli

Klucz do sukcesu stanowi nabranie przekonania, że potrafimy panować nad własnym zachowaniem i odpowiednio reagować na bodźce płynące z otoczenia. Nieodzownym warunkiem skutecznej pracy nad automotywacją jest zatem przekonanie o własnej sile wewnętrznej.

Mądrzej, szybciej, lepiej

A jeśli poniesiesz już trud, rozpoczniesz działanie, ale okaże się, że jest ciężej niż sądziłaś to i będziesz miała ochotę rzucić to w … (no wiesz gdzie), to zadaj sobie pytanie:

2. Dlaczego to robię?

Odpowiedź, której udzielamy sobie na pytanie “dlaczego”, przypomina, że trud obecnej chwili to część większego, zaplanowanego przedsięwzięcia i ta myśl stymuluje automotywację.

Mądrzej, szybciej, lepiej

Jeśli te zasady wcielono w program szkoleniowy dla Marines, to i ja mogę ich spróbować. A Ty?

Książka: Mądrzej, szybciej, lepiej. Charles Duhigg